Обласна краєзнавча премія імені Михайла Максимовича

Обласна літературно-краєзнавча премія імені Михайла Максимовича за пропозицією краєзнавчої та літературної громадськості була заснована Черкаською обласною радою та обласною державною адміністрацією у 1994 році.

Відповідно до рішення Черкасьої обласної ради № 22-6 від 30 жовтня 2001 року Черкаською обласною радою спільно з Черкаською обласною державною адміністрацією обласна літературно-краєзнавча премія імені Михайла Максимовича стала краєзнавчою.

Обласна краєзнавча премія імені Михайла Максимовича заснована з метою підтримки краєзнавства як важливого засобу громадянсько-патріотичного виховання та заохочення дослідників історії Черкащини до нових і важливих здобутків у галузі краєзнавства.

Премія присуджується один раз на рік до дня народження Михайла Максимовича – 15 вересня.

Присудження премії здійснюється за результатами конкурсу на її здобуття, що оголошується за 4 місяці до дня народження вченого – з 15 квітня. Висунення робіт на здобуття премії завершується 15 серпня. Список тих, що допущені до участі у конкурсі, публікується в пресі для громадського обговорення.

До участі в конкурсі допускаються вагомі дослідження авторів в різних сферах краєзнавства, які надруковані протягом п’яти останніх років до часу присудження премії. За своїм змістом вони обов’язково стосуються Черкащини, її минулого та сучасного, мають пізнавально-виховне значення і є оригінальними у своєму роді. Мова видання – українська.

З 2006 року до положення про премію внесено зміни, згідно яких переможці конкурсу на здобуття премії визначаються у двох номінаціях – для окремих авторів і для авторських колективів. Внесено доповнення про те, що роботи виконані на основі дисертаційних досліджень комісією не розглядаються.

У 2020 році затверджено оновлене положення про обласну краєзнавчу премію. Збережено дві номінації за видання краєзнавчої літератури, але без поділу на індивідуальне і колективне авторство. З'явилася нова номінація - «За вагомий внесок у створення та розвиток музеїв, що функціонують та перебувають у віданні підприємств, установ та організацій».

Лауреати літературно-краєзнавчої премії:

1994 рік

М. Ф. Пономаренко за вагомий внесок у розвиток краєзнавчого руху, збереження національної історико-культурної спадщини (м. Золотоноша)

1995 рік

П. П. Соса за краєзнавчі дослідження, розробку експозиції музею Івана Падалки в Драбові та організаторську роботу по підготовці до святкування 400-річчя Б. Хмельницького (м. Черкаси)

1996 рік

В. Т. Поліщук за вагомий внесок у розвиток краєзнавчого руху, збереження національної історико-культурної спадщини. (м. Черкаси)

1997 рік

В. Ф. Мицик за вагомий внесок у розвиток краєзнавчого руху, збереження національної історико-культурної спадщини (м. Тальне)

1998 рік

Ю. Ю. Мариновський за монографію «Монастирі Черкащини» (м. Черкаси)

1999 рік

В. Б. Страшевич за серію нарисів «Старі Черкаси» (м. Черкаси)

2000 рік

Ф. А. Непийвода за вагомий внесок у розвиток краєзнавчого руху, збереження національної історико-культурної спадщини (м. Черкаси)


Лауреати краєзнавчої премії:

2001 рік

І. І. Волошенко за книги «Монастирищина» та «Шляхами нескорених» (м. Монастирище)

2002 рік

В. М. Щербатюк за книгу «Історія регіонів України: Лисянщина» (смт. Лисянка)

2003 рік

О. Г. Шамрай за книгу «Їхній подвиг житиме у віках. 1941-45 рр.» Кн. 1. (м. Кам’янка)

2004 рік

С. А. Китова за видання «Полотняний літопис України» (семантика орнаменту українського рушника) і «Колядки та щедрівки в сучасних записах» (м. Черкаси)

2005 рік

В. М. Лазуренко за навчальний посібник «Історія Чигиринщини» (м. Чигирин)

Н. І. Бойко за науково-популярні видання «Михайло Максимович: навіки з рідним краєм» (м. Черкаси)

2006 рік

С. Л. Хаврусь за книгу «Стеблів над Россю» (с.м.т. Стеблів Корсунь-Шевченківського району)

Б. О. Кіппа за книгу «Рідне село» (с. Крутьки Чорнобаївського району)

Авторські колективи:

- за «Малий енциклопедичний словник Корсунщини» в 2-х томах (відповідальний редактор П. Я. Степенькіна) (м. Корсунь-Шевченківський)

- за довідник з історії Лисянщини «Край козацький» (керівник В. М. Щербатюк) (м. Київ)

2007 рік

М. В. Приліпко за історико-краєзнавче дослідження «Іван Піддубний – сила України» (с. Красенівка Чорнобаївського району)

В. М. Мельниченко за навчально-методичний посібник «Моя Черкащина» (м. Черкаси)

- Авторський колектив книги «Збірник археологічних пам’яток Уманщини». Т. 1. у складі: О. П. Діденко, В. А. Стефановича (посмертно), Б. О, Чорномаза. (м. Умань)

2008 рік

В. О. Жадько за книгу «Маньківщина. Не забуваймо рідного порогу.» (Маньківський район - м. Київ)

Авторські колективи:

Г. М. Голиш, Л. Г. Голиш, М. Ф. Пономаренко за книгу «Подорож Златокраєм. Нарис з історії та сьогодення Золотоніського району» (м. Черкаси)

І. І. Волошенко,К. Г. Бульба за книгу «Освіта Монастирищини: становлення і розвиток» (м. Монастирище)

2009 рік

І. В. Яно за книгу «Сторінки з історії села Матусів» (Шполянський район)

Авторський колектив О. Г. Шамрай, Г. М. Таран, Л. О. Бондаренко, О. В. Вєтров, Ю. Ю. Ляшко, Т. П. Чупак та ін. за книгу про Кам’янку «Місто на скелястих берегах Тясмина» (м. Кам’янка)

2010 рік

П. П. Карпенко за книгу «Нариси з історії Гельмязівщини» (Золотоніський район)

Авторський колектив В. П. Мовчан, І. А. Нерубайський , В. Й. Олійник за книгу «Криві Коліна крізь терни і роки» (Тальнівський район)

2011 рік

Т. М. Нераденко за книгу «Археологія Черкащини» (м. Черкаси)

Ю. М. Михайлюк за книгу «Південна Київщина в 60-х рр. XIV - 60-х рр. XVI ст.: державне управління та громадське самоврядування» (м. Черкаси)

Авторський колектив М. Бойко та Л. Мукомел за книгу «Дорогою ціною»

2012 рік

І.І. Сорокопуд за книгу "Канів із глибини століть" та багаторічну краєзнавчу роботу (м. Канів)

Авторський колектив П.Я.Степенькіна, С.П.Дремлюк, А.Г.Ніколаєнко, С.Ю.Степенькін за науково-популярне видання "Корсунь староденний" (м. Корсунь-Шевченківський)

2013 рік

Авторський колектив Р. В. Танана і В. В. Дзима за книгу «Співець з Чернечої гори» (м. Канів)

В. М. Хоменко (м. Звенигородка)

2014 рік

М. І. Борщ за працю "З вершин славетних черкащан. Краєзнавчі нариси, вірші, поеми" (м. Черкаси)

Авторський колектив Н. В. Кукса і Я. Л. Діденко за працю "Чигиринщина в подорожніх нотатках відомих особистостей XIX - I половини XX століття" (м. Чигирин)

2015 рік

Ф. Ф. Білецький за книгу «Розкажи мені, Тікичу… Буки від давніх часів до сьогодення» (м. Звенигородка)

2016 рік

- у номінації ,,Індивідуальна краєзнавча праця”

С. Ю. Степенькін за працю ,,Хрестоматія з історії Корсунщини ХІ- поч. ХІХ століть (м. Корсунь-Шевченківський)

- у номінації ,,Колективна краєзнавча праця”

Авторський колектив Г. Таран, Т. Чупак, Ю. Ляшко, О. Мушта, Л. Туренко, Т. Джулай, Н. Пугач за книгу ,,Незбагненна. Земна. Героїчна”. (м. Кам’янка)

2017 рік

– у номінації «Індивідуальна краєзнавча праця»

В. Г. Чос за серію краєзнавчих книг «Мої прекрасні земляки», «Мліїв – село козацької слави», «Орловець – історія і люди», «Петропавлівка: від минулого до сьогодення» (м. Сміла)

– у номінації «Колективна краєзнавча праця»

Авторський колектив Людмила Скороход, Юлія Харченко, Лариса Гур'єва за працю «Сміливі зі Сміли» (м. Городище)

2018 рік

– у номінації «Індивідуальна краєзнавча праця»

Борис Юхно за книгу «Ретроград»

– у номінації «Колективна краєзнавча праця» (м. Черкаси)

Авторський колектив Лариса Синявська, Оксана Силка за книгу «Бандури пісня недоспівана... або суспільний виклик Михайла Злобинця» (м. Черкаси)

2019 рік

– у номінації «Індивідуальна краєзнавча праця»

Н.В. Чигирик - екскурсовод Національного історико-культурного заповідника "Чигирин" за книгу «Загублені села» (м. Чигирин)

– у номінації «Колективна краєзнавча праця»

Авторський колектив науковців Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького: Т.А. Клименко, С.В. Корновенко, В.М. Мельниченко, Ю.Г. Пасічна за книгу «Селянство Черкащини в добу Української революції 1917 - 1921рр.» (м. Черкаси)

2020 рік

– у номінації «За видання краєзнавчої літератури»:

Володимир Поліщук за серію видань (7 книг): «Мій Михайло Максимович», «Мій Василь Доманицький», «Мій Павло Филипович», «Мій Тодось Осьмачка», «Шевченківські студії», «Слово до високих літ», «Майже столітня історія…Кафедра української літератури в Черкасах: історичний шлях і персоналії» (м. Черкаси)

Віктор Козоріз за книгу «Драбів і Драбівщина. Нариси з історії рідного краю» (м. Драбів)

- у номінації «За особливий внесок у розвиток музеїв, що функціонують та перебувають у віданні підприємств, установ та організацій»

Анатолій Шулежко - керівник музейного комплексу історії рідного краю Тернівського ліцею Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (с. Тернівка)

2021 рік

– у номінаці «За видання краєзнавчої літератури»

Анатолій Чабан за книгу-дослідження «Щедрий стіл Середньої Наддніпрянщини» (м. Черкаси)

Микола Михняк за книгу-дослідження «Були над Дніпром Трахтемирів і Монастирок: документи, спогади, світлини» (м. Переяслав)

- у номінації «За особливий внесок у розвиток музеїв, що функціонують та перебувають у віданні підприємств, установ та організацій»

Надія Кривонос - директор музейного закладу «Музей історії села Красенівка імені І. М. Піддубного» (с. Красенівка)

2022 рік

- Лауреати премії не визначалися

2023 рік

- у номінації «За видання краєзнавчої літератури»

Олександр Прядко за цикл краєзнавчих видань про міста і села Лівобережної Черкащини «Іркліїв: фортифікації козацького містечка», «Золотоноша: історична топографія та фортифікації», «Малі Канівці. Історико-краєзнавчий нарис (від найдавніших часів до початку XX ст.)» (с. Малі Канівці, Золотоніського району)

Надія Кукса (завідувачка відділу «Суботівський історичний музей» НІКЗ «Чигирин») за книгу «Церква Святого Пророка Іллі в Суботові: минуле і сьогодення усипальниці Богдана Хмельницького» (м. Чигирин)

- у номінації «За особливий внесок у розвиток музеїв, що функціонують
та перебувають у віданні підприємств, установ та організацій»

Тетяна Москаленко (директор музейного закладу «Літературний музей М. О. Максимовича» при Богуславецькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» ім. М. О. Максимовича Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області) 

2024 рік

- у номінації «За видання краєзнавчої літератури»

Алла Перепелиця за книгу «Вершаці: історія і сьогодення»

Клавдія Бугаєнко за видання «Бібліотечна справа Черкащини: від першоджерел до сьогодення»

- у номінації «За особливий внесок у розвиток музеїв, що функціонують та перебувають у віданні підприємств, установ та організацій»

Літературний музей Григорія Сковороди Коврайського НВКерівник – Людмила Різник)

78888 ...