Обласна бібліотека для юнацтва

імені Василя Симоненка

Social Icons by Dreamstale 33Social Icons by Dreamstale 6Social Icons by Dreamstale 17  

baner m

Прозорро - публічні закупівлі

 

Бібліотека обслуговує користувачів:

Пн-Пт з 1030 до 1830

Нд з 1000 до 1800
У літній період щодня

з 1000до 1800

Вихідний день Субота

 Адреса:

м. Черкаси
вул. Надпільна, 285
18000

Місцезнаходження бібліотеки на карті

<< < травня 2015 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

map

 

 

 

Наймолодша
в Україні

 

 

Черкаська область утворена 7 січня 1954 року
згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР
"Про утворення у складі Української РСР

Черкаської області".                    

 

Черкаська область – адміністративно – територіальна одиниця України.
Ідея утворення нової області у складі УРСР на офіційному рівні вперше була обговорена 28 грудня 1953 року на засіданні президії ЦК Компартії України.
Утворена область шляхом приєднання 20 південних районів Київської області, 6 районів Полтавської, 2 – Кіровоградської і 1 – Вінницької області.
Відповідно до адміністративно-територіального поділу область складається з 20 районів, 16 міст, з них 6 міст обласного підпорядкування (Черкаси, Ватутіне, Золотоноша, Канів, Сміла, Умань), 10 селищ районного, 15 селищ міського типу, 723 сіл і 101 селища.
Обласний центр – місто Черкаси, поділений на 2 райони – Соснівський і Придніпровський.

Чисельність населення Черкаської області на 1 квітня 2015р., за попередніми даними, становила 1 млн. 249,583 тисячі осіб, у тому числі міського 709,287 тисячі осіб, сільського – 540,296 тисячі осіб. По чисельності населення область займає 15-те місце в Україні. 88 відсотків населення проживає на правобережній частині області, на лівобережній – 12 відсотків. Черкаська область відноситься до числа густонаселених. Щільність населення складає 60 осіб на 1 км. кв. території.
Черкащина має свою символіку – Прапор Черкаської області та Герб Черкаської області, затверджені рішенням обласної ради від 29 січня 1998 р. №15-3.
Авторами герба і прапора є заслужені художники України Олександра і Микола Теліженки.

Прапор Черкаської областіprapor cherk

На прапорі зображений Великий герб області. Він відрізняється від малого тим, що має обрамлення у вигляді картуша, внизу якого шабля і булава, вище - лаврові вінки, ще вище – гілки калини. У верхній частині в оточенні гілок дуба і жолудів поміщений портрет поета Тараса Шевченка, уродженця Черкаської області. Булава і шабля символізують славне минуле козачого регіону, лавр – славу, дуб – силу і непохитність, жолуді – надію на зростання і прогрес, калина – національна рослина України.

 

Герб Черкаської області

gerb cherkГерб області є синім геральдичним щитом із зображенням золотого сонця і трьох колосів пшениці. Сонце символізує космічний вогонь, мужність, силу, синій колір – колір річки Дніпро і Славуту, колос – основу життя; три колоси – динамічність, триєдність земного буття, прогресивний рух вперед. Колоси також символізують так звану "Трипільську культуру" – стародавню цивілізацію хліборобів на території України,і зокрема, Черкащини.

Кожен із районів області має власний герб.

karta z gerbamy

Розташована область у центральній частині України в басейні середньої течії Дніпра.
Межує на півночі – з Київською, на сході – з Полтавською, на півдні – з Кіровоградською і на заході – з Вінницькою областями.
Площа області становить 20,9 тис. кв. км, що складає 3,5% території держави (18 місце в Україні).
Область простягнулася із південного заходу на північний схід на 245 км, із півночі на південь – на 150 км. Крайня північна точка лежить неподалік від села Кононівка Драбівського району, південна – поблизу села Колодисте Тальнівського району, західна – біля села Коритня Жашківського району, східна – неподалік села Стецівка Чигиринського району. За математичними розрахунками географічним центром області є точка поблизу села Журавки Городищенського району.
Після тривалих підрахунків було визначено, що географічний центр нашої держави розташований поблизу села Мар'янівка Шполянського району, на честь чого була встановлена стела із червоного граніту.

stella
Черкащина в цілому рівнинна і умовно поділяється на дві частини – правобережну і лівобережну. Переважна частина правобережжя розміщена в межах Придніпровської височини з найвищою точкою області, що має абсолютну висоту 275 метрів над рівнем моря (поблизу Монастирища). Лівобережна частина області розташована в межах Придніпровської низовини.
Область багата на нерудні корисні копалини, передусім будівельні матеріали: граніти, глини, кварцеві піски. Серед паливних ресурсів переважає буре вугілля та торф.
Клімат регіону помірно континентальний.
Внутрішні води області представлені річками, озерами, болотами, підземними водами і штучними водоймами. Водна поверхня займає 4% загальної території. Річки Черкаської області належать до басейнів Дніпра. Всього в області 1037 річок. Основні річки басейну Дніпра у межах області – Рось, Тясмин, Вільшанка, Супій, Золотоношка, Чумгак. До басейну Південного Бугу належать Гнилий Тікич, Велика Вись, Ятрань.
Найбільшими штучними водосховищами в межах області є Канівське і Кременчуцьке.
Рослинність області характеризується поєднанням флори лісостепової і степової зон, що зумовлює різноманітний видовий склад фауни.

Черкаська область має славне минуле, витоки якого губляться у далеких віках. У західній частині регіону близько шести тисяч років тому набула поширення всесвітньо відома трипільська культура – одне з найбільш яскравих явищ стародавньої історії Європи. На території області відкрито понад 100 поселень трипільської культури, близько сотні городищ, поселень і курганних могильників скіфських часів.
Територія Черкащини входила до складу земель, де на початку нашої ери сформувалося ядро ранніх східнослов'янських земель, зокрема, цей край населяли слов'янські племена могутнього союзу антів, яких М.Грушевський вважав попередниками українського народу. У часи Київської Русі регіон відігравав важливу роль захисту південного кордону держави і був значним культурним центром. В X-XIII сторіччі укріплені міста - фортеці Воїнь, Родень, Канів , Корсунь були значними центрами промислів, ремесел, торгівлі і культури.
Черкащина – край нескорених козаків та отаманів Холодного Яру. Тут зародилося славне козацьке лицарство – послідовний виразник і захисник інтересів усього українського народу і його демократична республіка Запорізька Січ. На цій землі розгорнулась під проводом Богдана Хмельницького найбільша національно-визвольна війна українського народу і було утворено Українську козацьку державу, а Чигирин набув слави козацької столиці.
У 18 столітті Черкащина стала епіцентром гайдамацького руху. В 30-х роках тут була організована Холодноярська Січ, а 1768 року вибухнуло повстання, відоме в історії як Коліївщина. Його ватажками були уродженці краю – Максим Залізняк, Іван Гонта, Йосип Шелест.
Черкаська земля, яку ще називають Шевченковим краєм, стала нащадком і хранителем духовної спадщини провісника незалежності нашої держави, генія людства – Тараса Григоровича Шевченка, який народився в мальовничому селі Моринці Звенигородського району і похований на Чернечій горі у Каневі.
З падінням у 1917 році царизму, на Черкащині, як і в усій країні, вирували революційні пристрасті, палахкотіло полум'я громадянської війни. На хвилі національного піднесення було встановлено владу Української Народної Республіки, Гетьманату і Директорії, формувалися перші загони Вільного козацтва, Чигиринська та Холодноярська республіки. У 20-х роках здійснювалася українізація.
Не оминули край – розкуркулення і примусова колективізація, трагічні і непоправні втрати голодомору 1932-1933 років, сталінські репресії та утиски національної культури.
Друга світова 1941 –1945 років жорстоко прокотилася Черкаською землею. В роки Великої Вітчизняної війни на різних фронтах воювали з гітлерівцями майже 300 тисяч черкащан. За проявлену мужність і героїзм понад 160 земляків удостоєні звання Героя Радянського Союзу. На черкаській землі у 1944 році відбулася вікопомна Корсунь - Шевченківська битва, яка увійшла в історію як «Сталінград на Дніпрі».
Черкащина була і залишається історико-культурним центром України. Тут є заповідні місця, де на кожному кроці оживають давні звичаї і традиції українського народу. Серед них – 39 державних музеїв, 558 історико-культурних пам'яток, 358 мистецьких, 7169 археологічних пам'яток, 78 музеїв на громадських засадах, 141 музей при закладах освіти та 7 історико-культурних заповідників:
- Національний історико-культурний заповідник "Чигирин",
- Національний заповідник "Батьківщина Тараса Шевченка";
- Шевченківський національний заповідник у Каневі;
- Корсунь-Шевченківський національний історико-культурний заповідник;
- Кам'янський державний історико-культурний заповідник;
- Державний історико-культурний заповідник «Трахтемирів»;
- Державний історико-культурний заповідник "Трипільська культура".
В області діє широка мережа установ культури і мистецтва. Це Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка, Черкаський академічний театр ляльок, Черкаська обласна філармонія, Канівський гуманітарний інститут Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини, Черкаське музичне училище ім. С. С. Гулака-Артемовського, Уманське музичне училище ім. П. Д. Демуцького, 40 шкіл естетичного виховання, 738 Будинків культури і клубів, 766 бібліотек. Із них 3 мають статус обласних: Черкаська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Т. Г. Шевченка, Черкаська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. Симоненка, Черкаська обласна бібліотека для дітей.
Серед уродженців краю – відомі українські письменники І. Нечуй-Левицький, М. Старицький, М. Драй-Хмара, Т. Осьмачка, композитори С. Гулак-Артемовський, К.Стеценко, О.Кошиць, великий промисловець і меценат П.Симиренко, вчені М.Максимович, Л. Симиренко, воєначальники І.Черняховський, К.Дерев'янко. Тут жили і творили А. Кримський, Василь Симоненко та багато інших відомих особистостей.
Неповторна природа краю, пісенні, фольклорні традиції давали творчу наснагу закоханим у цю землю О. Пушкіну, П. Чайковському, М. Лисенку, М. Вовчку, М. Гоголю, І. Котляревському, Г. Сковороді, А. Міцкевичу.

Черкаський край – це не тільки славне, величне минуле, а й гідне уваги сьогодення. Черкащина за 60 років утвердилася не лише, як адміністративно-територіальна одиниця, а й важливий економічний і культурний регіон зі своїми особливостями господарювання, своєрідними рисами побуту і духовності, який відіграє помітну роль в державотворчих процесах сучасної України, стабільно утримує в державі провідні позиції за найголовнішими соціально-економічними показниками розвитку, чим і створює сучасний імідж області та країни в цілому.

Рекомендована література

Інтернет-ресурси

main page06.09.17

Персональний сайт
"Василь Симоненко"

pochesnyi znak

Визначені лауреати Симоненківської премії 2018 року

Детальніше...

 

Нові книги у бібліотеці